Mirë se vini në faqen tonë të internetit
0086-18429179711 [email protected] aliyun.com

Lajme industriale

» Lajme » Lajme industriale

Çfarë roli luan objektivi i molibdenit metalik në fushën e ekraneve LCD të celularëve?

202119 tetor

Ne ditet e sotme, ka njerëz me kokë ulur kudo, dhe celularët janë bërë gjëja më e domosdoshme për publikun, dhe ekranet e celularëve po bëhen gjithnjë e më të lartë, dizajn me ekran të plotë, dizajn bangs vogla, dhe një hap i rëndësishëm i kërkuar për të bërë ekranet LCD të telefonit celular, A e dini se çfarë është ajo?—Veshja, duke përdorur teknologjinë e spërkatjes magnetron për të spërkatur molibden metalik nga objektivi i molibdenit në xhamin e kristaltë të lëngët. Redaktori i mëposhtëm do t'ju prezantojë në detaje.

Si një teknologji e avancuar e përgatitjes së materialit të filmit të hollë, spërkatja ka dy karakteristika: “shpejtësi e lartë” dhe “temperaturë të ulët”.Ai përdor jonet e krijuara nga burimi i joneve për të përshpejtuar akumulimin e rrymës së joneve me shpejtësi të lartë në vakum, bombardojnë sipërfaqen e ngurtë, dhe shkëmbejnë energjinë kinetike midis joneve dhe atomeve në sipërfaqen e ngurtë, në mënyrë që atomet në sipërfaqen e ngurtë të lënë objektivin dhe të depozitohen në sipërfaqen e substratit për të formuar një nanometër. (Ose mikron) filmi. Ngurta e bombarduar është një material i depozituar me një metodë spërkatjeje, e cila quhet një objekt sputtering..

Në industrinë e elektronikës, objektivat e spërkatjes së molibdenit përdoren kryesisht për ekranet me panel të sheshtë, elektroda të qelizave diellore të filmit të hollë dhe materiale për instalime elektrike, dhe materiale barriera gjysmëpërçuese.

Këto bazohen në pikën e lartë të shkrirjes së molibdenit, përçueshmëri e lartë, rezistencë e ulët specifike, rezistencë e mirë ndaj korrozionit dhe performancë e mirë mjedisore.

Ne te shkuaren, materiali i instalimeve elektrike për ekranet me panel të sheshtë ishte kryesisht krom, por ndërsa ekranet me panel të sheshtë rriten në madhësi dhe saktësi, gjithnjë e më shumë kërkohen materiale me rezistencë më të ulët specifike. Përveç kësaj, mbrojtja e mjedisit është gjithashtu një çështje që duhet marrë parasysh. Molibden ka përparësinë se rezistenca specifike dhe stresi i filmit janë vetëm 1/2 të atij të kromit, dhe nuk ka asnjë problem ndotjeje të mjedisit, kështu që është bërë një nga materialet për objektivin spërkatës të ekranit të panelit të sheshtë..

Përveç kësaj, molibden përdoret në komponentët LCD, e cila mund të përmirësojë shumë performancën e ekraneve të kristaleve të lëngëta për sa i përket shkëlqimit, kontrast, ngjyra dhe jeta..Në industrinë e ekranit me panel të sheshtë, një nga aplikimet kryesore të tregut të objektivave të spërkatjes së molibdenit është fusha TFT-LCD.

Hulumtimi i tregut tregon se vitet e ardhshme do të jenë periudha kulmore e zhvillimit të LCD, me një rritje vjetore prej rreth 30%.Me zhvillimin e LCD, konsumi i objektivave të spërkatjes LCD është rritur gjithashtu me shpejtësi, me një normë vjetore të rritjes prej rreth 20%.

Përveç industrisë së ekranit të panelit të sheshtë, me zhvillimin e industrisë së re të energjisë, aplikimi i objektivave të spërkatjes së molibdenit në qelizat fotovoltaike diellore me film të hollë po rritet gjithashtu..

Objektivi i spërkatjes së molibdenit përdoret kryesisht për të formuar shtresën e elektrodave të CIGS (bakër indium gallium selen) bateri filmi të hollë duke spërkatur.Mirë mes tyre, Mo është në fund të qelizës diellore. Si kontakti i pasëm i qelizës diellore, luan një rol shumë të rëndësishëm në bërthamëzimin, rritja dhe morfologjia e kristaleve të filmit të hollë CIGS..

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Kategoritë

 • Lajmet e fundit & Blog

 • Ndajeni me shokun

 • KOMPANIA

  Shaanxi Zhongbei Titanium Tantal Niobium Metal Material Co., Ltd. është një ndërmarrje kineze e specializuar në përpunimin e metaleve me ngjyra, duke iu shërbyer klientëve globalë me produkte të cilësisë së lartë dhe shërbim të përsosur pas shitjes.

 • Na kontaktoni

  Celular:86-400-660-1855
  E-mail:[email protected] aliyun.com
  Web:www.chn-ti.com