Mirë se vini në faqen tonë të internetit
0086-18429179711 [email protected] aliyun.com

Lajme industriale

» Lajme » Lajme industriale

Përdorimi i objektivit në elektroplatimin me vakum

202119 tetor

Materiali i synuar ka shumë funksione, dhe hapësira e zhvillimit të tregut është e madhe, it has very good uses in many fields.Almost all new sputtering equipment use powerful magnets to move the electrons in a spiral motion to accelerate the ionization of the argon gas around the target, resulting in an increase in the collision probability between the target and the argon ions.

Rritni shkallën e spërkatjes. Në përgjithësi, veshjet metalike përdorin kryesisht spërkatje DC, ndërsa materialet qeramike jo përçuese përdorin spërkatje RF AC. Parimi bazë është përdorimi i shkarkimit të shkëlqimit në një vakum për të ndikuar në argon (Me) jonet në shënjestër. Ne siperfaqe, the cations in the plasma will accelerate to the surface of the negative electrode as the sputtered material. Ky ndikim do të bëjë që materiali i synuar të fluturojë jashtë dhe të depozitohet në substrat për të formuar një film të hollë.

Në përgjithësi, përdorimi i procesit të spërkatjes për veshjen e filmit ka disa karakteristika: (1) Metalike, aliazh ose izolator mund të bëhet material filmi.(2) Nën kushtet e përshtatshme të vendosjes, një film i hollë me të njëjtën përbërje mund të bëhet nga objektiva të shumtë dhe kompleksë.(3) Duke shtuar oksigjen ose gazra të tjerë aktivë në atmosferën e shkarkimit, mund të bëhet një përzierje ose përbërje e materialit të synuar dhe molekulave të gazit.(4) Rryma e synuar e hyrjes dhe koha e spërkatjes mund të kontrollohen, dhe është e lehtë të marrësh trashësi filmi me precizion të lartë.(5) Krahasuar me proceset e tjera, është më e favorshme për prodhimin e filmave me uniforma me sipërfaqe të madhe.(6) Grimcat spërkatëse pothuajse nuk preken nga graviteti, dhe pozicionet e objektivit dhe të substratit mund të rregullohen lirshëm.

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Kategoritë

 • Lajmet e fundit & Blog

 • Ndajeni me shokun

 • KOMPANIA

  Shaanxi Zhongbei Titanium Tantal Niobium Metal Material Co., Ltd. është një ndërmarrje kineze e specializuar në përpunimin e metaleve me ngjyra, duke iu shërbyer klientëve globalë me produkte të cilësisë së lartë dhe shërbim të përsosur pas shitjes.

 • Na kontaktoni

  Celular:86-400-660-1855
  E-mail:[email protected] aliyun.com
  Web:www.chn-ti.com