Mirë se vini në faqen tonë të internetit
0086-18429179711 [email protected] aliyun.com

Lajme industriale

» Lajme » Lajme industriale

Synimet e përdorura për spërkatjen e veshjeve të produkteve elektronike

202119 tetor

Produktet elektronike përdoren në të gjitha sferat e jetës, dhe shumica e këtyre produkteve elektronike duhet të jenë të veshura para se të hidhen në treg. Ne ditet e sotme, pajisjet e përdorura zakonisht për veshjen e vakumit janë makineri veshëse me spërkatje magnetroni. Këtu, ne vijmë Hidhini një sy objektivave të përdorur në sputtering.Përgjithësisht, materialet e synuara që ne përdorim nuk janë asgjë më shumë se tre lloje: caqe metalike, objektivat e aliazhit, dhe objektiva të përbërë..

Ka shumë objektiva të përdorur në hard disqet. Filmat me shumë shtresa janë të veshura në sipërfaqen e regjistrimit. Çdo film ka funksionin e vet. Në shtresën e poshtme, 40Krom i trashë nm ose aliazh kromi do të mbulohet për të rritur ngjitjen dhe rezistencën ndaj korrozionit. , Dhe pastaj e veshur me aliazh kromi kobalti me trashësi 15nm në mes, dhe pastaj e kromuar me aliazh kobalti me trashësi 35nm, si material magnetik, ky material mund të pasqyrojë plotësisht karakteristikat e magnetizmit dhe ndërhyrjes së ulët, dhe në fund të veshur me film karbon të trashë 15nm.

Objektivi i spërkatjes së kokës magnetike përdoret zakonisht nga aliazh hekuri-nikel, dhe disa materiale të reja të përbëra janë shtuar më vonë, siç është nitridi i hekurit, nitridi i tantalit të hekurit, nitrid alumini hekuri, etj, të cilat janë të gjitha materiale të synuara të filmit magnetik dielektrik me cilësi të lartë.

Disqet CD do të përdorin film alumini si një shtresë reflektuese për t'u veshur me pjesët e punës plastike, por për disqet CDROM dhe DVDROM, filmi alumini nuk mund të përdoret, sepse do të ketë një shtresë bojë në këto disqe, dhe substanca në Alumin është gërryese në një shkallë të caktuar, dhe në përgjithësi zëvendësohet me film ari ose argjendi.

Shtresa filmike e diskut optik është gjithashtu e përbërë nga shtresa të shumta. Isshtë e veshur me një shtresë regjistrimi aliazh hekuri-kobalti me trashësi 30nm në shtresën e bojës, i cili përzihet me elementë amorfë të rrallë të kalimit të tokës, dhe më pas lyhet me një 20 deri në shtresën dielektrike të silikonit nitride me trashësi 100nm. Në fund të veshur me një shtresë reflektuese alumini.

Këto produkte elektronike që kanë nevojë për të arritur vetitë magnetike dhe mund të regjistrojnë të dhëna, për të arritur këto funksione, ende duhet të mbështetet në filmin e spërkatur nga substanca të ndryshme, dhe rendi i gjendjeve kristalore të shfaqura pas formimit të filmit..

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Kategoritë

 • Lajmet e fundit & Blog

 • Ndajeni me shokun

 • KOMPANIA

  Shaanxi Zhongbei Titanium Tantal Niobium Metal Material Co., Ltd. është një ndërmarrje kineze e specializuar në përpunimin e metaleve me ngjyra, duke iu shërbyer klientëve globalë me produkte të cilësisë së lartë dhe shërbim të përsosur pas shitjes.

 • Na kontaktoni

  Celular:86-400-660-1855
  E-mail:[email protected] aliyun.com
  Web:www.chn-ti.com