Mirë se vini në faqen tonë të internetit
0086-18429179711 [email protected] aliyun.com

Lajme industriale

» Lajme » Lajme industriale

Plansee nis objektivat spërkatëse të MoNa për të përmirësuar në mënyrë efektive efikasitetin e qelizave CIGS

2021年9月17日

Plansee nis objektivin e spërkatjes MoNa për të përmirësuar në mënyrë efektive efikasitetin e qelizave CIGS

Sipas raportit të fundit, Materialet Plansee High Performance kanë nisur kohët e fundit një objektiv spërkatës MoNa me pastërti të lartë dhe mikrostrukturë të hollë uniforme .. Rezultatet e një testi të përbashkët të kryer me Laboratorin Zviceran të Shkencës dhe Teknologjisë të Materialeve Federale (Empa) tregojnë se performanca e caqeve spërkatëse të MoNa është më e mirë se objektivat e tjerë të ngjashëm. Pas përdorimit të shtresës së molibdenit të mbuluar me natrium, efikasiteti i qelizave diellore CIGS thuhet se është përmirësuar shumë.

Për momentin, ka shumë probleme në industri. Ulja e kostos së prodhimit për vat në dollarë amerikanë është një nga sfidat e rënda të hasura nga prodhuesit e moduleve diellore CIGS; veçanërisht në procesin e spërkatjes, një nga teknologjitë e rëndësishme për depozitimin e materialit CIGS, është jashtëzakonisht e rëndësishme për përmirësimin e normës së konvertimit. Roli i. Ndryshe nga homogjeniteti i lartë anësor i filmave të depozituar me spërkatje,Objektivi i spërkatjesNormalisht ka veti gërryese dhe nuk ka homogjenitet, e cila shkaktohet nga dendësi të ndryshme të plazmës.Prandaj, edhe nëse ka material të mjaftueshëm në pjesën më të madhe të zonës së synuar, disa objektiva duhet të zëvendësohen.Për të kapërcyer këtë mangësi, “qen-qen” objektivat me diametër të ndryshëm të jashtëm - objektivat rrotullues dhe objektivat me trashësi të ndryshme - janë një nga zgjidhjet për të zgjatur jetën e objektivit dhe ciklin e zëvendësimit..

Për këtë, Plansee ka prodhuar një zgjidhje. Ndryshimi i sistemit të spërkatjes nga një strukturë planare në një objektiv rrotullues mund të rrisë në mënyrë efektive shkallën e shfrytëzimit të objektivit nga 30% te 70%, duke kursyer kështu përdorimin e lëndëve të para të shtrenjta. Depozitimi i molibdenit në kontakt të prapme i bërë nga një objektiv rrotullues i molibdenit me një copë të bërë nga molibden i pastër ka një përfitim shtesë: kjo eshte, nuk ka nevojë të përdorni materiale të shtrenjta saldimi për të lidhur materialin molibden me tubin prej çeliku inox. Përveç kësaj, energji më e madhe spërkatëse deri në 30 kW/m mund të përdoret gjithashtu në proces. Kjo shkakton një ngarkesë të lartë termike, dhe materiali objektiv i saldimit nuk mund ta përballojë këtë ngarkesë termike: materiali i saldimit i përdorur zakonisht është indiumi, dhe ky material shkrihet në 156 ° C, kështu që materiali i synuar i molibdenit mund të eliminojë rrezikun e zhvishem. Reduktimi më i lartë i energjisë gjithashtu mund të arrijë një shkallë më të lartë të depozitimit dhe të përmirësojë karakteristikat e filmit, siç është rritja e përçueshmërisë elektrike, etj.

 

 

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Kategoritë

 • Lajmet e fundit & Blog

 • Ndajeni me shokun

 • KOMPANIA

  Shaanxi Zhongbei Titanium Tantal Niobium Metal Material Co., Ltd. është një ndërmarrje kineze e specializuar në përpunimin e metaleve me ngjyra, duke iu shërbyer klientëve globalë me produkte të cilësisë së lartë dhe shërbim të përsosur pas shitjes.

 • Na kontaktoni

  Celular:86-400-660-1855
  E-mail:[email protected] aliyun.com
  Web:www.chn-ti.com