Mirë se vini në faqen tonë të internetit
0086-18429179711 [email protected] aliyun.com

Lajme industriale

» Lajme » Lajme industriale

Prodhimi dhe aplikimi i objektivave të spërkatjes së aluminit me titan të veshur me PVD

2021年9月17日

Përdorur tradicionalisht metodën e derdhjes dhe metodën e metalurgjisë pluhur për të prodhuar objektivin e aliazhit të titanit.

 

Metoda e hedhjes së objektivave të aliazhit të titanit nuk mund të shmangë porozitetin dhe tkurrjen. Tubat dhe shufrat prej alumini të titanit me madhësi të madhe nuk mund të garantojnë efektin vulosës dhe të papërshkueshëm nga uji kur bëni objektivin e tubit rrotullues, dhe ndërsa gdhendet muri i tubit, trashësia e murit ndryshon E hollë, vrima të lirshme dhe tkurrëse për sa kohë që ka një vrimë të lidhur, vulosja do të bëhet më keq, më të lehtat do të rrjedhin, tubi i synuar do të fillojë të shkarkohet, ose një sasi e madhe e papastërtisë do të marrë pjesë në reagim dhe do të bëjë që filmi të bjerë ose ngjyra të jetë e gabuar..Në raste të rënda, uji injektohet drejtpërdrejt nga zgavra e tkurrjes në dhomën e vakumit, e cila do të kontaminojë zgavrën reale dhe njësinë e vakumit.

 

Prodhimi i procesit të metalurgjisë pluhurObjektivi i aluminit të titanitNuk ka asnjë problem të porozitetit dhe tkurrjes, por nga pikëpamja mikroskopike e metalurgjisë pluhur, është gjithashtu një material poroz, kështu që nëse doni të bëniObjektivi i tubit rrotullues prej alumini titani, Kërkesat për kompaktësinë e materialit janë shumë strikte, dendësia duhet të jetë më e madhe se 98%, por plotësimi i kërkesave të dendësisë nuk do të thotë se mund të përdoret. Nëse përmbajtja e oksigjenit në shufrën e aluminit të titanit është e lartë dhe mikrostruktura është e paarsyeshme, stresi i brendshëm i shufrës së aluminit të titanit është i madh, dhe është e lehtë të shembet, dhe nuk mund të përdoret si objektiv tubi rrotullues. Prandaj, ka shumë kërkesa për prodhimin e pluhurit dhe raportin e madhësisë së grimcave..Edhe nëse këto kushte plotësohen, unaza e aluminit të titanit të metalurgjisë pluhur duhet të lidhet me tubin prej çeliku inox ose tubin e titanit. Për shkak të koeficientit të madh të zgjerimit termik të aluminit të titanit, zgjerimi i objektivit lokal mund të arrijë në zero gjatë spërkatjes..5 ~ 1m, kështu që metoda tradicionale e lidhjes së shufrave nuk mund ta zgjidhë në mënyrë efektive këtë problem. Ndodh ndarja e shufrave lidhëse të titanit dhe aluminit, dhe energjia termike e sipërfaqes së synuar nuk mund të përçohet dhe shpërthen..Megjithatë, lidhja e ngushtë e përputhjes është e pabesueshme, dhe cilësia e objektivit të aliazhit të titanit të plazmuar të spërkatur është i dobët..

 

Veshje dekorative u rrit në ngjyrë ari në orë, bizhuteri, dhe industritë e syzeve. Kohët e fundit, shumë kërkesa nuk përmbajnë karbon dhe më tej e bëjnë ngjyrën bazë të trëndafilit afër ngjyrës së artë trëndafili..Sipas mendimit tonë, TiCN nuk mund të plotësojë më kërkesat. TiAlN është zgjidhja më e përsosur. Bizhuteri të orëve të ulëta nuk kanë kërkesa për trashësinë dhe shkëlqimin e filmit. Shumica e tyre përdorin objektiva alumini të titanit për të depozituar TiAlN. Orët e markave të nivelit të lartë kërkojnë një trashësi prej më shumë se 1um dhe shkëlqim. Nuk mund të bjerë. Harku ndikohet nga pikat dhe nuk ka përparësi në film të lëmuar dhe të trashë. NgaO'KellyNga reagimet e porosisë aktuale të furnizimit mund të shihet se një mënyrë më e mirë është të depozitoni TiAIN me një objektiv tubi rrotullues, jo vetëm ngjyra është më afër arit të kuq, por shkëlqimi nuk do të ndikohet pasi të jetë rritur trashësia..

 

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Kategoritë

 • Lajmet e fundit & Blog

 • Ndajeni me shokun

 • KOMPANIA

  Shaanxi Zhongbei Titanium Tantal Niobium Metal Material Co., Ltd. është një ndërmarrje kineze e specializuar në përpunimin e metaleve me ngjyra, duke iu shërbyer klientëve globalë me produkte të cilësisë së lartë dhe shërbim të përsosur pas shitjes.

 • Na kontaktoni

  Celular:86-400-660-1855
  E-mail:[email protected] aliyun.com
  Web:www.chn-ti.com