Mirë se vini në faqen tonë të internetit
0086-18429179711 [email protected] aliyun.com

Lajme industriale

» Lajme » Lajme industriale

Si të përgatitni objektivin e spërkatjes

202119 tetor

Objektivi i spërkatjes i referohet një burimi sputtering që spërkatet dhe depozitohet në një substrat duke spërkatur magnetron, pllaka joni me shumë hark ose lloje të tjera të pajisjeve të veshjes në kushte të përshtatshme procesi për të formuar filma të ndryshëm funksionalë të hollë. Objektivat e spërkatjes përdoren gjerësisht në shumë fusha të tilla si dekorimi, përpunim mekanik, qelqi, pajisjet elektronike, gjysmëpërçuesit, regjistrim magnetik, ekran i sheshtë, qeliza diellore, etj. Materialet e synuara të kërkuara në fusha të ndryshme janë të ndryshme.

Përgatitja e objektivit të spërkatjes

Përgatitja e materialeve të synuara të spërkatjes mund të ndahet në dy kategori: derdhje e shkrirë dhe metalurgji pluhuri sipas procesit. Përveç kontrollit të rreptë të pastërtisë, dendësia, madhësia e kokrrës dhe orientimi kristal i materialit, kushtet e trajtimit të nxehtësisë dhe metodat pasuese të përpunimit gjithashtu duhet të kontrollohen rreptësisht. kontroll.

1. Metalurgji pluhuri
Kur përgatitni objektiva nga metalurgjia e pluhurit, çelësi qëndron në: (1) përzgjedhja e pluhurit me pastërti të lartë dhe ultra të imët si lëndë e parë; (2) përzgjedhja e një teknologjie formuese dhe sinterimi që mund të arrijë dendësim të shpejtë për të siguruar porozitet të ulët të objektivit dhe kontrolluar madhësinë e kokrrës; (3) Procesi i përgatitjes kontrollon rreptësisht futjen e elementeve të papastërtisë.

2. Metoda e derdhjes së shkrirjes
Metoda e shkrirjes së shkrirjes është një nga metodat bazë për të bërë objektiva spërkatjeje. Për të siguruar që përmbajtja e elementeve të papastërtisë në shufër është sa më e ulët, shkrirja dhe derdhja e tij zakonisht kryhen nën vakum ose atmosferë mbrojtëse.Megjithatë, gjatë procesit të derdhjes, është e pashmangshme që të ketë një porozitet të caktuar brenda strukturës materiale. Këto pore do të bëjnë që grimcat të spërkaten gjatë procesit të spërkatjes, duke ndikuar kështu në cilësinë e filmit të spërkatur..Për këtë arsye, kërkohen procese të tjera të përpunimit termik dhe trajtimit të nxehtësisë për të zvogëluar porozitetin e tij.

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Kategoritë

 • Lajmet e fundit & Blog

 • Ndajeni me shokun

 • KOMPANIA

  Shaanxi Zhongbei Titanium Tantal Niobium Metal Material Co., Ltd. është një ndërmarrje kineze e specializuar në përpunimin e metaleve me ngjyra, duke iu shërbyer klientëve globalë me produkte të cilësisë së lartë dhe shërbim të përsosur pas shitjes.

 • Na kontaktoni

  Celular:86-400-660-1855
  E-mail:[email protected] aliyun.com
  Web:www.chn-ti.com