Mirë se vini në faqen tonë të internetit
0086-18429179711 [email protected] aliyun.com

Lajme

» Lajme

Analiza e problemit të helmimit dhe nxirjes së gjysmës së synuar pas spërkatjes

2021年8月31日

 

Pyetje: Teknologjia reaktive e spërkatjes së magnetronit depoziton filmin nitrik të zirkonit, objektivi është dy inç, gazi spërkatës është argoni, gazi reaktiv është N2, fuqia është 300W, furnizimi me energji i frekuencës së radios, depozitimi është dy orë, dhe objektivi nxirret pas përfundimit. Shikoni fenomenin e përshkruar në titull, nëse është helmim i synuar apo arsye të tjera, por pse shfaqet vetëm gjysma e tij?

Analiza e arsyes 1: Mund të lidhet me futjen e fuqisë së frekuencës së radios

Analiza e arsyes 2: Një objektiv kaq i vogël, dy inç?A është uniforma e ftohjes?

Analiza e arsyes 3: 300Fuqia W i shtohet një objektivi kaq të vogël, a mund të vazhdojë ftohja Dyshohet se ftohja nuk është e mirë, duke shkaktuar gjysmën e së zezës!

Analiza e arsyes 4: ftohje e pamjaftueshme. A është temperatura shumë e lartë?

Analiza e arsyes 5: Mund të lidhet me fuqinë e lartë. Unë guxoj vetëm të rris fuqinë e objektivit me një diametër prej 60 në rreth 100W.

Analiza e shkakut 6: A është furnizimi me energji i qëndrueshëm për dy orë. Mund të jetë që energjia është shumë e lartë, ose mund të ndodhë që ana e objektivit të prekë një përbërës të bazuar

Analiza e arsyes 7: Dyshohet se ka një problem me ngushtësinë e ajrit, personalisht mendoj

Zgjidhja 1: Sugjerim 1) Kontrolloni uniformitetin e gazit; 2) Nëse ka rrjedhje ajri nga njëra anë?

Zgjidhja 2: Rekomandohet të bëni një analizë XPS, ose bëni përsëri eksperimentin.

Përmbledhje: Bazuar në analizën e mësipërme, arsyet kryesore që shkaktojnë helmimin dhe ngjyrën e zezë janë temperatura tepër e lartë, furnizim i paqëndrueshëm me energji elektrike, uniformiteti i gazit dhe ngushtësia e ajrit.Kontrolloni këto shkaqe kryesore të mundshme, dhe zgjidhjen e tyre hap pas hapi.

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Kategoritë

 • Lajmet e fundit & Blog

 • Ndajeni me shokun

 • KOMPANIA

  Shaanxi Zhongbei Titanium Tantal Niobium Metal Material Co., Ltd. është një ndërmarrje kineze e specializuar në përpunimin e metaleve me ngjyra, duke iu shërbyer klientëve globalë me produkte të cilësisë së lartë dhe shërbim të përsosur pas shitjes.

 • Na kontaktoni

  Celular:86-400-660-1855
  E-mail:[email protected] aliyun.com
  Web:www.chn-ti.com