Mirë se vini në faqen tonë të internetit
0086-18429179711 [email protected] aliyun.com

Lajme industriale

» Lajme » Lajme industriale

Rreth spërkatjes termike që rrotullohet objektivat e spërkatjes

2021年10月10日

Mikrostruktura e objektivit rrotullues të spërkatjes termike është kokrra të sheshta të sheshta të ngjashme me tortën, dhe orientimi i kokrrës është paralel me drejtimin e boshtit të rrotullimit. Ekziston një numër i madh i poreve të nivelit mikron në organizatë, dhe poroziteti i përgjithshëm është deri në 5-20%. Numri dhe forma e poreve varen fuqimisht nga materiali i veshjes, teknika e spërkatjes dhe shkalla e rrjedhjes së gazit të përdorur.Poret janë të lidhura drejtpërdrejt me lagështinë e mjedisit në përgatitjen dhe ruajtjen e objektivit, dhe adsorbimin dhe desorbimin e oksigjenit.Prandaj, objektivi i spërkatjes termike duhet të përdorë një pompë mbështetëse të izoluar për të hequr gazin e absorbuar në sipërfaqe para se të spërkatet..

Spërkatja termike mund të përdorë materiale veshëse të shufrave, telat dhe grimcat e pluhurit, të cilat nuk do të avullojnë para shkrirjes, kështu që teknologjia e synuar e spërkatjes termike është e përshtatshme për materiale të ndryshme siç janë metalet, lidhjet dhe qeramika..Te teknologjia e synuar e hedhjes së shkrirjes është e kufizuar në materiale metalike ose aliazh, pika e shkrirjes e të cilave përputhet me pajisjet e derdhjes. Qeramika e brishtë nuk është e përshtatshme për hedhje. Nëse pika e shkrirjes është shumë e lartë, kërkohet pajisje speciale për derdhje..Dhe disa materiale qeramike do të lartësohen ose dekompozohen para se të arrijnë pikën e shkrirjes.

Objektivi rrotullues i spërkatjes termike është të spërkasni materialin e veshjes direkt në astar, pa proces lidhës shtesë. Kjo është e njëjtë me derdhjen direkte të metaleve me pikë të ulët të shkrirjes (pika e shkrirjes më pak se 450 ° C) dhe hedhjen e shiritit integral.Megjithatë, disa “i butë” metale me pika më të larta të shkrirjes, siç është Ag, duhet të lidhen veç e veç.

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Kategoritë

 • Lajmet e fundit & Blog

 • Ndajeni me shokun

 • KOMPANIA

  Shaanxi Zhongbei Titanium Tantal Niobium Metal Material Co., Ltd. është një ndërmarrje kineze e specializuar në përpunimin e metaleve me ngjyra, duke iu shërbyer klientëve globalë me produkte të cilësisë së lartë dhe shërbim të përsosur pas shitjes.

 • Na kontaktoni

  Celular:86-400-660-1855
  E-mail:[email protected] aliyun.com
  Web:www.chn-ti.com